Dawno planowałem nagrać rozmowę ze Sławkiem Muturi – rentierem, byłym pracownikiem korporacji, żyjącym z przepływu finansowego z ponad 1000 kawalerek i w końcu nadarzyła się okazja. Sławek był gościem współorganizowanej przeze mnie Akademii Rekomendacji Grzegorza Turniaka i właśnie wydał swoją kolejną już książkę „Życie postkorporacyjne czy jesteś gotowa do wcześniejszej emerytury?”. Książka jest rewelacyjna, opisuje wszystko to, o czym sam chciałbym napisać i daje mnóstwo wskazówek i porad jak przygotować się do rzucenia pracy i przejścia na emeryturę. Zapraszam do obejrzenia wywiadu, lektury najnowszej książki Sławka oraz jego bloga – fridomia.pl.
Podczas ostatniej w tym roku Akademii Rekomendacji, miałem także przyjemność porozmawiać ze Sławkiem Muturi o jego profilu Dynamiki Bogactwa i jako sponsor tej edycji, opowiedzieć o inwestycjach w elektrownie wiatrowe, które świetnie wiążą się z ideą pasywnego dochodu i niezależności finansowej. Profil DB Sławka to Creator, co z pozoru nie pasuje do jego drogi dojścia do bogactwa. Creatorzy nie mają naturalnych skłonności do zatrzymywania przy sobie pieniędzy i oszczędzania, to bardziej domena Accumulatorów. Creatorzy raczej wydadzą wszystko co mają na realizację swoich niekończących się wizji i pomysłów, niż wymyślą jak zaoszczędzić. Poza tym Sławek zarabia na wynajmie nieruchomości, co bardziej pasuje do Lordów, niż do Creatorów. Okazuje się, że Sławek założył firmę Mzuri, właśnie po to, aby zarządzała jego nieruchomościami a finanse osobiste Sławka są nieuporządkowane, bo wystarczy mu wiedzieć, że ma więcej niż potrzebuje. Życie poniżej swoich możliwości finansowych to nawyk, który warto sobie wypracować niezależnie od profilu Dynamiki Bogactwa. Innym sposobem jest zdelegowanie czynności związanych z oszczędzaniem i budżetowaniem partnerom, menedżerom, księgowym…
Czytaj też: Wiatraki – czy to się opłaca?
Aż trudno uwierzyć, ale niektórzy porównują inwestycje w wiatraki z lokatą bankową twierdząc, że kilkanaście procent zwrotu to tylko trochę więcej niż 2% na lokacie. Wspólną cechą lokaty i inwestycji w wiatraki jest jej bezobsługowość, natomiast stopy zwrotu dzieli przepaść. Podstawowy błąd w założeniach polega na tym, że nie bierze się pod uwagę ani inflacji, ani wzrostu wartości aktywów.
Ile naprawdę zarobisz na Elektrowni Wiatrowej, jak liczyć zwrot z inwestycji i ile będzie warta Twoja inwestycja w momencie sprzedaży – o tym i nie tylko, w artykule Wiatraki – czy to się opłaca? >>