Rynek nieruchomości w Polsce ma spory potencjał, zwłaszcza w kontekście urbanizacji i rosnącego zapotrzebowania na mieszkania. Jak pokazują dane, Polska należy do najszybciej rozwijających się rynków nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej. Według danych GUS, od 2014 roku ceny nieruchomości rosną, z roku na rok coraz szybciej. Jeżeli uwzględnimy branże powiązane z nieruchomościami, okazuje się, że sektor nieruchomości może odpowiadać za nawet 15% polskiego PKB.
W porównaniu z innymi formami inwestycji, jak giełda czy kryptowaluty, nieruchomości cechują się większą stabilnością. Rynek nieruchomości jest mniej podatny na nagłe wahania i kryzysy, co czyni go atrakcyjną opcją dla inwestorów preferujących bezpieczne i długoterminowe rozwiązania. Przeciętny zwrot z wynajmu mieszkania w dużych polskich miastach, takich jak Warszawa, Kraków czy Wrocław, wynosi obecnie od 5% do 7% rocznie. Dla jednych to dużo, dla innych mało.
Dodatkowo, nieruchomości mogą być inwestycją odporną na inflację – gdy koszty życia rosną, rosną także ceny wynajmu oraz wartość samych nieruchomości. Według prognoz rynku, ceny nieruchomości w Polsce mają nadal wzrastać ze względu na utrzymujące się duże zapotrzebowanie na mieszkania, a także zmniejszoną podaż gruntów budowlanych w dużych miastach.
Jak każda forma inwestycji, nieruchomości mają swoje ryzyka, na przykład zmienność na rynku kredytów hipotecznych oraz zmiany w przepisach podatkowych. Niemniej jednak rynek nieruchomości w Polsce oferuje solidne podstawy do długoterminowych inwestycji.
Wracając do najmu, na rynku nieruchomości szczególnie warto szukać okazji, np. zmotywowanego sprzedawcy, lub mieszkań do remontu, niedoszacowanych ze względu na swój stan. Coraz bardziej atrakcyjne staje się też nowe budownictwo, bo w starych budynkach bardzo szybko rosną koszty ogrzewania. Kupowanie tak zwanego „wampira energetycznego” w czasach transformacji energetycznej to większe ryzyko. Warto rozejrzeć się za nieruchomościami w średnich miastach – na przykład w Łodzi zwrot z najmu jest większy niż w Warszawie.
Jaki jest minimalny wkład do tych inwestycji deweloperskich? Czy można wpłacać regularnie np. co miesiąc pewne kwoty?
Zbigniewie, w projekty budowy osiedli mieszkaniowych można obecnie wejść od 200.000, niewykluczone że to się zmieni w przyszłości. Niższy jest też próg wejścia dla dotychczasowych Inwestorów Pracowni Finansowej, nawet z innych projektów, np. Elektrowni Wiatrowych.
Nie mamy takiego programu, gdzie można by regularnie wpłacać mniejsze kwoty, ale jak już zostaniesz wspólnikiem, to dopóki trwa finansowanie danego projektu, można dokładać do niego po 10.000. Do kolejnego, jako już Inwestor PF, będziesz miał wejście od 50.000.