W poprzednim badaniu GEM Polska (2018), 8 na 10 dorosłych mieszkańców naszego kraju uważała, że własny biznes to dobry sposób na zrobienie kariery. W najnowszym raporcie, już 9 na 10 badanych jest tego zdania. Najciekawsze z mojego punktu widzenia jest również, że wg raportu, 8 na 10 Polaków jest zdania, że osobom, które założyły własny biznes należy się uznanie i że jesteśmy pod tym względem w czołówce Europy!

8 na 10 dorosłych mieszkańców naszego kraju uważała, że własny biznes to dobry sposób na zrobienie kariery. W najnowszym raporcie, już 9 na 10 badanych jest tego zdania. Najciekawsze z mojego punktu widzenia jest również, że wg raportu, 8 na 10 Polaków jest zdania, że osobom, które założyły własny biznes należy się uznanie i że jesteśmy pod tym względem w czołówce Europy!

Nastawienie polskiego społeczeństwa do przedsiębiorczości jest obecnie najlepsze od czasu rozpoczęcia badań GEM w Polsce, tj. od 2011 r. Można powiedzieć, że wizerunek przedsiębiorcy w Polsce, od znienawidzonego badylarza z lat 80 tych ubiegłego wieku, zmienił się o 180 stopni.

W raporcie nie znalazłem nic wprost na temat rzucania pracy w celu założenia własnej firmy, jednak jest w nim wiele informacji na temat motywów jakie kierują polakami przy zakładaniu biznesu. Można na ich podstawie sądzić, że część świeżo upieczonych przedsiębiorców to byli pracownicy. Wg raportu, większość Polaków zakłada własną działalność, bo widzi w tym szansę a nie przymus. Polacy chcą głównie skorzystać z okazji na poprawę standardu życia poprzez wzrost dochodów lub uzyskanie niezależności. Jedynie 8 na 100 stanowią osoby, które założyły firmę z powodu konieczności, oznaczającej brak możliwości znalezienia pracy najemnej. No cóż, prowadzenie działalności to niełatwa sprawa, a pracodawcy raczej wolą zatrudniać osoby przedsiębiorcze, których nie trzeba na każdym kroku kontrolować i które przejawiają własną inicjatywę. Takie osoby łatwo znajdą pracę, lecz równie dobrze mogą także prowadzić własną firmę.

Nie jest niczym nowym, że wciąż jeszcze sporo jest do poprawienia w obszarach związanych z nauką przedsiębiorczości na etapie szkolnictwa wyższego, kształcenia zawodowego i ustawicznego oraz obciążeń związanych z kosztami wejścia na rynek. Wg ekspertów biorących udział w przygotowaniu raportu, poziom edukacji jeszcze obniżył się w ostatnim okresie. Od dawna wiadomo, że klasyczna edukacja akademicka kształci głównie pracowników, nie pracodawców i to nie tylko w Polsce, lecz nawet w uważanych za najbardziej przedsiębiorczy kraj na świecie Stanach Zjednoczonych Ameryki.  Myślę sobie zatem, że skoro amerykanom w przedsiębiorczości nie przeszkadza system edukacji, to może nie jest to dla nas taka zła informacja. Przyszli przedsiębiorcy często wcześniej kończą edukację, odchodzą z uczelni i nie zdobywają najlepszych stopni. Oni po prostu wiedzą co chcą w życiu robić i, jak powiedział klasyk – zaczynają to robić. Na rynku pracy obserwuję osoby które robią wiele fakultetów z różnych dziedzin, które mogą być przydatne w karierze, jednak albo nie mają planu na siebie i swoją karierę, albo nie są wystarczająco dobrze zorganizowane, aby objąć samodzielne stanowiska jako pracownicy, ani prowadzić firmę. Chyba żadne zajęcia na studiach tego nie zmienią, co nie znaczy że nie należy próbować je wprowadzać i to się też dzieje. Niedawno słyszałem nawet o wykładach na temat marketingu wielopoziomowego!

Wnioski z raportu napawają optymizmem. Wygląda na to, że rzucanie pracy, by założyć własny biznes, podobnie jak zakładanie go bezpośrednio po szkole, lub nawet w jej trakcie, jest coraz bardziej popularne i oczywiste, a osoby, które się na to decydują cieszą się rosnącym szacunkiem.

Cały raport tutaj: https://www.parp.gov.pl/component/publications/publication/gem-polska-raport-z-badania-przedsiebiorczosci-2019