Swoisty test dla pracowników korporacji, pozwalający winning - odpowiedzi Jack & Suzy Welchodpowiedzieć sobie na pytanie, czy własny biznes jest dla mnie, znalazłem dziś w drugiej części bestsellera Winning znaczy zwyciężać, Jacka Welcha – Winning Odpowiedzi. Nie jest tajemnicą, że mimo iż posiadanie własnego biznesu pociąga wiele osób, nie wszyscy nadają się do prowadzenia własnego przedsiębiorstwa. Przedsiębiorcy to zupełnie inny typ ludzi niż pracownicy korporacji. Jedni i drudzy mogą wieść satysfakcjonujące życie, jednak różnią się od siebie. Zanim zatem rzucisz pracę, zadaj sobie 4 podstawowe pytania:

  1. Czy masz nowy, znakomity pomysł na produkt, lub usługę, które podbiją serca klientów tak, że żaden z konkurentów nie będzie mógł się z Tobą równać?
  2. Czy masz dość siły, aby przyjmować z uśmiechem na twarzy jedną odmowę za drugą?
  3. Czy godzisz się na niepewność?
  4. Czy masz osobowość przyciągającą błyskotliwych ludzi, którzy razem z tobą chcą realizować marzenia?

 

W książce znajdziesz rozwinięcie tych pytań i dowiesz się dokładniej co ich autor miał na myśli.

Jeśli odpowiedzi na powyższe pytania są w twoim przypadku pozytywne, co więcej, brzmią zachęcająco – prawdopodobnie gniazdo węży, jakim jest biznes, jest dla ciebie! Pisałem już wcześniej, że do przejścia na swoje trzeba się dobrze przygotować. Jack Welch posłużył się ciekawym porównaniem – przejście na swoje jest o wiele bardziej radykalnym posunięciem niż jakakolwiek zmiana stanowiska w korporacji i dodaje: „Jeśli              przestraszyłeś się, dalej rób swoje. Ale jeśli czujesz się podekscytowany, bierz się za własny biznes.

Winning i Winning – Odpowiedzi, są książkami skierowanymi raczej dla pracowników korporacji, lecz dużo w nich wskazówek jak być dobrym managerem, które pomogą prowadzić własne przedsiębiorstwo. Jeśli zdecydujesz, lub zdecydowałeś pozostać na etacie i traktujesz firmę dla której pracujesz jak własne przedsiębiorstwo, to prawdopodobnie jesteś na żółtym poziomie Spectrum Dynamiki Bogactwa. Możesz czuć się wówczas przedsiębiorcą nawet na etacie. Pracodawcy uwielbiają takich pracowników i chętnie ich awansują.