Ostatnio koleżanka zapytała na DEPRESSION - JUMPING OVER THE WORDfacebooku jaki film powinna obejrzeć na załamanie i depresję. Otrzymała mnóstwo podpowiedzi. Ja poleciłem jej „Jestem na TAK”, ale zastanowiło mnie jakie jeszcze sposoby radzenia sobie z własnymi myślami i nastrojami, podczas gdy kryzys nie odpuszcza, można by wymienić. Rozglądając się wokoło widzę jak wielu przedsiębiorców nie otrzymuje swoich płatności na czas, bierze kolejne kredyty, sprzedaje tanio swoje nieruchomości, lub samochody i zwalnia pracowników. Kiedyś usłyszałem, że aby zniwelować jedną złą wiadomość, potrzeba aż 10 dobrych. Co zatem zrobić, żeby się nie poddać i nie załamać kiedy biznes idzie źle, złe wiadomości docierają tabunami a tych dobrych jak na lekarstwo?

Zostając przedsiębiorcą przejąłeś obowiązki swojego szefa w zakresie motywowania się i kopania się w d***. Poniżej kilka sposobów na wykrzesanie w sobie motywacji do dalszego działania.

  1. Sport – pozwoli ci oderwać się na chwile od myślenia o pracy i wygeneruje w twoim ciele endorfiny, które wprawią cię w dobry nastrój. Widzę po sobie że kiedy kilka dni nie biegam, nie pływam, nie jeżdżę na rowerze to nastrój mi się pogarsza.
  2. Czytanie książek – poprawi ci samopoczucie, pobudzi twoją kreatywność, i odpowie na pytania. Często czytając książkę wpadam na nowy pomysł już po paru zdaniach. Musisz znaleźć w ciągu dnia czas na czytanie!
  3. Szkolenia – potrzebujesz ciągłego dopływu wiedzy i inspiracji. Wybieraj dobre szkolenia i nie szkól się tylko wówczas gdy tego potrzebujesz – wtedy może być za późno.
  4. Coaching – w końcu możesz porozmawiać o swoich problemach z kimś kto wie jakie pytania zadać, żebyś wpadł na rozwiązania. Coach wie jak wzbudzić w Tobie motywację i sprawić że zrobisz to co postanowisz, kiedy to postanowisz.
  5. Mentoring – szczególnie stosowany w MLM’ach. W pracy masz szefa, który zwykle jest zbyt zajęty, żeby nauczyć cię wszystkiego, najpierw pokazując jak to robi, koledzy tym bardziej nie mają interesu żeby ci pomagać, a jeszcze będą bali się ze ich wygryziesz. Mentoring biznesowy kosztuje krocie. W MLM masz mentoring w standardzie. Po prostu spytaj swojego mentora jak on postąpił, lub postąpiłby w podobnej do twojej sytuacji.
  6. Kontakt z ludźmi – wyjdź z domu poznaj nowych ludzi, zdziwisz się jakiego kopa dadzą ci nowe perspektywy współpracy i jak zainspirują cię te rozmowy i  biznesy innych przedsiębiorców. Znajdź najbliższe spotkanie networkingowe, konferencję, lub szkolenie, zabierz wizytówki i po prostu idź tam! W najgorszym przypadku wykonaj parę telefonów do nowych, lub starszych kontaktów. Odśwież znajomości – spytaj co się u nich zmieniło, umów się na kawę. Często usłyszysz, że zadzwoniłeś w idealnym momencie!
  7. Wstąp do organizacji biznesowej. Takich organizacji jest coraz więcej, w ślad za rosnącą liczbą samych przedsiębiorców. Dobra organizacja to grupa wsparcia, która przysporzy ci nowych biznesów, ale też wyszkoli i zmotywuje do działania.
  8. Działaj – rób swoje nie zważając na chwilowy brak efektów. Taki indyferentyzm nabywa się z czasem. Przedsiębiorczość to odroczona gratyfikacja. Musisz się nauczyć że w biznesie pieniądze przychodzą czasem bardzo późno. Tymczasem każde zakończone zadanie, czy etap wyzwoli w tobie ogromną dawkę energii, zadowolenia i motywacji do podejmowania i kończenia kolejnych.
  9. Pisanie dziennika. Spisując swoje refleksje, podsumowując fakty i efekty z danego dnia, lub ostatniego okresu czasu, nawet gdy zaczynam od negatywów, kończę zawsze pozytywnie i sam się przy tym nakręcam do pozytywnego myślenia i działania – sprawdź jak to zadziała u ciebie.
  10. Pal wszystkie mosty – ciekawy jestem co o tym sądzisz. Kiedyś usłyszałem od jednego odnoszącego sukcesy lidera że stosuje takie podejście aby nie mieć do czego wrócić. Daje mu to motywację do działania, bo ma już tylko dwa wyjścia: albo osiągnie sukces, albo …osiągnie sukces. Z jednej strony trudno mi się zgodzić z tak radykalnym postępowaniem, a z drugiej sam tak postąpiłem – ciekawe czy domyślasz się w którym momencie?

Jeśli nie zahartowałeś się wystarczająco w sprzedaży, nie nabyłeś odporności na odrzucanie, to w biznesie będziesz miał sporo „dołów”. Odganiaj zatem od siebie złe myśli – myśl tylko pozytywnie i wykorzystaj powyższe techniki a potem napisz w komentarzu jak ci się sprawdziły. Podziel się też swoimi sposobami na radzenie sobie ze złym samopoczuciem spowodowanym kryzysem.