Jesteś pracownikiem i boisz się zwolnienia,jestem zwolniony lub podjęcia decyzji o odejściu z pracy? Czego potrzebujesz, żeby nie stać się zrzędliwym, zestresowanym „urzędnikiem”, który trzęsie się ze strachu o swój stołek? Czy opłaca ci się awansować, wiedząc, że im wyżej w organizacji zajdziesz tym łatwiej o zwolnienie? Jak zdobyć więcej pewności siebie i zachować godność, zamiast prosić aby ktoś chciał cię zatrudnić? Kluczem jest właściwe przygotowanie. Na twoim miejscu bałbym się bardziej zatrudnić na etacie i sprzedawać cały swój czas pracodawcy, niż prowadzenia własnego biznesu,  ale do tego też musiałem długo dojrzewać.

Wiele osób, podobnie jak kiedyś ja, obawia się odejścia z etatu, bo przyzwyczaiło się do stałej pensji, która wpływa regularnie na konto. Można dzięki niej planować wydatki, raty kredytów itp. Odkąd zacząłem myśleć o otworzeniu biznesu, wypominałem sobie że dałem się tak uzależnić i przyzwyczaić do dobrych zarobków. Tymczasem to praca na etacie jest najmniej bezpiecznym sposobem zarabiania pieniędzy. zastanów się co się stanie kiedy już nie będziesz miał zdolności czy ochoty do pracy, lub pracodawcy stracą chęć aby ciebie zatrudniać? Czy kiedy przejdziesz na emeryturę i okaże się że dostaniesz zamiast niej „fundusz na cukierki dla wnuka”, będziesz miał siłę, aby zacząć się wszystkiego uczyć? Jeśli 100% twoich zarobków pochodzi z pensji, to tracąc etat ile procent przychodów stracisz? Polecam przejąć odpowiedzialność za własny rozwój i własne życie już teraz. Wygospodaruj ze swojego czasu w ciągu dnia żelazne godziny na rozwój swoich umiejętności biznesowych i budowanie biznesu. Zacznij się szkolić i zdobywać kontakty, które wykorzystasz w momencie gdy będziesz ich potrzebował. Jeśli boisz się podjąć decyzję o odejściu z etatu, ale będziesz odpowiednio przygotowany to być może nawet ucieszysz się kiedy dostaniesz do podpisania wypowiedzenie. To będzie oznaczało, że ktoś tę decyzję podjął za ciebie i że masz ją już z głowy. Teraz to ty decydujesz z ilu źródeł przychodu chcesz czerpać – zerknij na „Jak pozbyć się ograniczeń w zarabianiu”, gorzej jeśli w takim momencie musisz zacząć wszystko poznawać od początku. Najlepiej od zaraz zacznij gromadzić kapitał, który pozwoli ci albo przeżyć okres poszukiwania pracy, albo budowania własnego biznesu, który będziesz mógł rozwinąć jak rzucisz pracę.

Jestem przedsiębiorcą od ponad 2 lat. Dzięki doświadczeniom zdobytym w tym okresie wiem, że dla mnie jeden biznes to za mało. Zawsze chcę mieć 2 uzupełniające się biznesy, które w danym okresie aktywnie rozwijam. Mimo że czasem oba potrafią w jednym momencie stracić rozpęd, uważam, że prowadzenie biznesu jest bardziej bezpieczne od pracy na etacie, bo możesz zbudować wiele nóg przychodowych. Dobrze skonstruowany biznes da ci pasywne przychody przez wiele lat, podczas gdy ty będziesz zajmował się kolejnymi, lub wypoczywał w ciepłych krajach. Wiem jednak że gdyby nie wcześniejsze przygotowanie, czytanie książek, szkolenia i robienie biznesu po godzinach, być może szybko wróciłbym z powrotem na etat i ponownie zakopał swoje marzenia na bliżej nieokreślony czas.